..:ساده و شیک:..

مدل لباس

گسترش حجاب در بين دختران جوان اروپايي

جسيكا كه 2سال است به دين اسلام و مذهب تشيع روي آورده است اظهار داشت: اسلام براي زن شخصيتي قائل است كه در هيچ مكتبي با اين ظرافت خاص به آن پرداخته نشده است .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم آبان 1389ساعت 13:57  توسط مائده  | 

مردان و زنان شيك‌پوش

 

طرز لباس پوشيدن و ميزان آراستگي شايد پاسخ مشترك اغلب شما به اين پرسش‌ها باشد. لباس كه معرف شخصيت ظاهري افراد است از ديرباز آنقدر بر روند تكامل فرهنگي بشر و زندگي او تاثيرگذار بوده كه حتي آموزه‌هاي بسيار و ضرب‌المثل‌هاي زيادي در مورد آن نقل شده است. رويه‌ها و قواعد متفاوتي هم در مورد نحوه لباس پوشيدن افراد و بر اين اساس طبقه‌بندي آنها به وجود آمده است؛ گاهي فردي بر سادگي تاكيد مي‌كند، در حالي كه فردي ديگر در تلاش براي هماهنگي با تازه‌ترين مد پوشاك است. گاه پوشش گروهي از افراد جامعه مبتذل قلمداد مي‌شود و گاه گروه ديگر بدپوش و بي‌سليقه بشمار مي‌روند. در اين ميان «شيك پوشي» نيز يكي از اين قواعد است كه براي بسياري از مردم جهان ارزش زيادي دارد و حتي دغدغه آنها شده است. اين موضوع آنقدر اهميت دارد كه حتي در بسياري از تعاريف، شيك‌پوشي و رفتار منتهي به آن به «فرهنگ شيك‌پوشي» ياد مي‌شود.

براساس لغتنامه‌ها شيك‌پوشي، فرهنگي دقيقا مقابل فرهنگ مندرس پوشي يا ژنده‌پوشي تعريف شده و در آن نوشته است وقتي مي‌گوييم فلاني فردي شيك‌پوش و منضبط است، به اين معني است كه اين فرد از فرهنگ ژنده‌پوشي به دور مانده و خود را با اين نوع فرهنگ، وفق داده است. در لغتنامه‌هاي فارسي شيك‌پوشي همان پوشيدن لباس‌هاي پاكيزه و آراسته عنوان شده است. اين همان تعريفي است كه محمدحسن مورعي، فعال در زمينه مد و پوشاك نيز بر آن تاكيد مي‌كند. البته به اعتقاد او تاكنون تعريف علمي دقيقي از شيك‌پوشي و معيارهاي آن نشده است، اما اغلب فرهنگ‌ها شيك‌پوشي را داشتن لباس‌هاي تميز و زيبا تلقي مي‌كنند. «بنابراين فرد شيك‌پوش كسي است كه همواره لباس‌هاي زيبا، تميز و مناسب فصل و موقعيت بر تن كند.»

تاريخچه شيك‌پوشي

شيك‌پوشي چند قرني است كه در جهان تعريف ويژه‌اي پيدا كرده است. به طوري كه حتي در اواخر قرن 18 ميلادي مكتبي نيز با عنوان شيك‌پوشي يا فوكولي شكل گرفت. در اين مكتب كه متاثر از ظواهر مردانه است، مردان شيك‌پوش با ظاهر فيزيكي خاص و شاخصه‌هاي شيك‌پوشي در رده‌هاي مهم جامعه جاي مي‌گيرند. نسرين فروغي آذر، طراح لباس و استاد دانشگاه اين تعريف را تاييد مي‌كند و مي‌گويد: در فرانسه و در دوران حكومت ناپلئون يعني همان اواخر قرن 18 براي نخستين بار در جهان به شيك‌پوشي توجه شد و رفته‌رفته ساير كشورها از جمله ايتاليا، انگليس، آمريكا، تركيه و در نهايت سراسر جهان را دربرگرفت. اهميت شيك‌پوشي در ابتدا فقط شامل حال مردان مي‌شد، اما بتدريج با گسترش بيشتر اين فرهنگ، زنان نيز براي اصول شيك‌پوشي در پوشش خود اهميت قائل شدند و زنان شيك‌پوش نيز جايگاه خاصي در جوامع يافتند. در كتاب‌هاي مختلف تاريخي ايران نيز نشانه‌هايي از اهميت شيك‌پوشي در ميان ايرانيان به چشم مي‌خورد و به نظر مي‌رسد.

در ايران نيز توجه به شيك‌پوشي قدمتي طولاني دارد؛ به گفته فروغي آذر در ايران از دوران مادها گرفته تا هخامنشيان و ساسانيان و سپس دوران اسلام و زمان قاجار در هر زمان به گونه‌اي به شيك‌پوشي توجه مي‌شده است. البته در ايران نيز در 2 دوره مادها و هخامنشيان معيارهاي شيك‌پوشي فقط شامل حال مردان مي‌شد، اما بتدريج در دوران ساسانيان به شيك‌پوشي زنان نيز توجه شد. اين فرهنگ در دوره ساسانيان به صورت تاكيد بر كيفيت جنس پارچه پوشاك تعريف مي‌شد، حال آن‌كه در دوره قاجار به ترتيب به سمت تزئينات لباس و الگوبرداري از معيارهاي فرنگي پيش رفت.

شيك‌پوشي و هزينه زياد

به اعتقاد بسياري از كارشناسان و فعالان حوزه پوشاك بين شيك‌پوشي و هماهنگي با مد روز تفاوت‌هاي اساسي وجود دارد. مورعي مي‌گويد: مد و پوشش مد به لباسي اطلاق مي‌شود كه طرح آن براي مدت كوتاهي قابل استفاده است و بزودي تغيير مي‌كند، اما شيك‌پوشي در واقع همان آراستگي است. او همچنين لزوم گران قيمت بودن لباس‌هاي يك فرد شيك‌پوش را نيز رد مي‌كند و با تاكيد بيشتر بر آراستگي و برازندگي مي‌گويد كه شيك‌پوش بودن به هيچ‌وجه به معناي تحمل هزينه‌هاي سنگين نيست. بعضي افراد لباس‌هاي متعددي ندارند ولي هميشه لباس‌هاي مناسب و برازنده بر تن مي‌كنند. او در تاييد حرف خود به روايتي اشاره كرده و به اين ترتيب شيك‌پوشي را در سادگي و تميزي عنوان مي‌كند: «40 سال پيش معلمي بود كه همواره سر كلاس‌هاي درس خود دانش‌آموزان را به آراستگي دعوت مي‌كرد و مي‌گفت: لباس بدون دكمه و كثيف خيلي زشت است، اما لباس وصله شده و در عين حال تميز و مرتب نشان دهنده آراستگي است.»

افراد شيك‌پوش شخصيت متعادل‌تري دارند

شيك‌پوشي يا همان آراستگي ظاهر آنقدر مهم و تاثيرگذار است كه به گفته كارشناسان نقش مهمي در روابط افراد بازي مي‌كند از يك‌سو دكتر كامران شفيعي، روان‌شناس و مشاور خانواده بر نقش شيك‌پوشي در روابط خانوادگي و مناسبت‌هاي مهم زندگي مانند ازدواج تاكيد مي‌كند و مي‌گويد، آراستگي لباس‌ها و انتخاب مناسب پوشش موجب تقويت روابط خانوادگي و تسهيل ازدواج‌ها مي‌شود.

از سوي ديگر محمدعلي مورعي نيز شيك‌پوشي را نشانه تعادل شخصيتي افراد عنوان و اظهار مي‌كند كه افراد آراسته شخصيت متعادل‌تري نيز دارند. به اعتقاد او به طور طبيعي جامعه به افرادي كه لباس آراسته بر تن مي‌كنند و در انتخاب رنگ و نوع لباس‌هاي خود اصول شيك‌پوشي را نيز رعايت مي‌كنند احترام بيشتري مي‌گذارد.

شيك‌پوشي در فرهنگ و تاريخ ايرانيان نيز از جايگاه مهمي برخوردار است چه مورعي معتقد است بسياري از آموزه‌هاي ديني ما نيز بر آراستگي و زيبايي لباس‌ها تاكيد دارند كه اين خود در واقع همان تعريف شيك‌پوشي است. او يادآور مي‌شود كه بر اساس دين اسلام مسلمان واقعي بايد شيك‌پوش و آراسته باشد. اين فعال حوزه پوشاك در عين حال بين ابتذال و شيك‌پوشي نيز تفاوتي اساسي مي‌گذارد و تاكيد مي‌كند پوشيدن لباس‌هاي تنگ و كوتاه و بارنگ‌هاي تند و زننده با اصول شيك‌پوشي مغايرت دارد. او در يك كلام مي‌گويد كه شيك‌پوشي همان سادگي و وزين لباس پوشيدن است.

اصول شيك‌پوشي

با تمام اين اوصاف آيا تاكنون فكر كرده‌ايد كه تا چه حد شيك‌پوش هستيد؟ آيا تاكنون فكر كرده‌ايد تا چه اندازه اصول شيك پوشي را رعايت مي‌كنيد؟ آيا اصلا مي‌دانيد اصول شيك‌پوشي چيست؟

توصيه‌هاي متنوعي براي داشتن ظاهري بهتر به افراد مي‌شود كه هريك در تلاش براي پاسخ به ميل شيك‌پوشي افراد هستند. هرچند تعدد نكات مطرح شده براي شيك‌پوشي آنقدر زياد است كه گاهي علاقه‌مندان را به سردرگمي‌مي‌كشاند، اما به هر حال برخي اصول كلي‌تر و جامع‌تر وجود دارند كه مي‌توانند راهنماي مناسبي براي شما در انتخاب لباس باشند.

به طور كلي آن‌طور كه از سخنان صاحب‌نظران و طراحان لباس نتيجه‌گيري مي‌شود براي اين‌كه در گروه شيك‌پوشان قرار گيريم كافي است هنگام خريد لباس به جثه خود دقت كنيم و لباس بيش از حد تنگ و بيش از حد گشاد انتخاب نكنيم. علاوه بر اين در نظر گرفتن زمان و مكاني كه لباس را بر تن خواهيم كرد و سن و سال خود نيز عواملي هستند كه براي داشتن ظاهري آراسته و شيك كافي به نظر مي‌رسند. نسرين فروغي آذر، طراح لباس و استاد دانشگاه در نظر گرفتن جثه، سن و سال و توجه به مكان استفاده از لباس را از معيارهاي اصلي شيك‌پوشي مي‌داند و مي‌گويد: اگر افراد هنگام خريد لباس به سن خود و مورد استفاده آن توجه كنند كمتر دچار اشتباه مي‌شوند. او در كنار اين عوامل بر كيفيت پارچه پوشاك تاكيد مي‌كند و مي‌افزايد: هماهنگي رنگ لباس‌ها نيز در بهتر به نظر رسيدن ظاهر افراد نقش مهمي‌ ايفا مي‌كند و بنابراين براي شيك‌پوش بودن بهتر است كه رنگ لباس‌ها با يكديگر همخواني داشته باشند. به اعتقاد فروغي دقت در دوخت، برش و طرح لباس نيز بر ميزان وقار و زيبايي آن تاثير دارد. اين استاد دانشگاه مي‌گويد براي اين كه هميشه شيك‌پوش باشيم بايد از لباس‌هايي استفاده كنيم كه علاوه بر همخواني با جثه ما از جنس و دوخت با كيفيت برخوردار باشند. بنابراين پوشيدن لباس‌هاي تنگ و كوتاه كه گاه طرح‌هاي نامتعارفي مانند پارگي در برخي نقاط دارند يا پارچه‌هايي كه خيلي زود چروك مي‌شوند به هيچ‌وجه شيك‌پوشي به حساب نمي‌آيد.

اگرچه معيارها و اصول شيك‌پوشي در دوره‌هاي زماني مختلف، متفاوت است ولي يك اصل كلي بر آن حاكم است اين‌كه هنگام پوشيدن لباس با رنگ‌ها بازي كنيم. براي پيراهن، كت، مانتو و روسري خود از رنگ‌هايي استفاده كنيم كه به هم نزديك باشند و با همديگر زيبايي را تكميل كنند.

افراد لاغر حتي‌الامكان از لباس‌هايي با رنگ‌هاي متفاوت استفاده كنند و افراد چاق نيز ترجيحا لباس‌هايي كاملا يكرنگ و يكپارچه كه وزن آنها را مناسب‌تر نشان دهد به تن كنند.

رنگ جوراب‌ها نيز بهتر است همرنگ يا تيره‌تر از شلوار باشد و معمولا جوراب‌هايي كه يكدست تيره هستند با اقلام ديگر راحت‌تر ست مي‌شوند.

هنگام خريد نيز اگر به تناسب لباس با اندام خود اطمينان كامل داريد باز هم پرو كردن لباس بهتر از پرو نكردن آن است. سعي كنيد وقتي خسته هستيد يا حالتان چندان خوب نيست به خريد نرويد، زيرا دليل احساسي كه داريد، با عجله خريد را تمام خواهيد كرد و دقت كافي را در اين زمينه نخواهيد داشت.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم آبان 1389ساعت 17:47  توسط مائده  | 

چگونه با روسری خوش تیپ و شیک پوش باشیم؟

 

شما مي توانید روسري خود را با لباسهاي مختلف قفسه لباستان هماهنگ کنید. روسري تنها به عنوان وسیله ای برای پوشاندن سر شما نيست، بلكه مي تواند به عنوان يك ابزار مد و ایجاد شیکی و زیبایی و نقطه ای برجسته و قابل توجه براي لباس شما باشد. دانستن چند نكته كوچك در مورد روسري مي تواند به جذاب تر كردن تيپ شما كمك كند.

پوشيدن روسري روي سر- روسري را طوری روی سر خود ببندید كه لبه آن روی پيشاني شما قرار بگیرید، يا اگر در جایی حضور دارید که محدودیت حجاب ندارید، به صورتيكه مقدار كمي از موهاي شما بيرون باشد، هر دو حالت جذاب است، خود شما بايد امتحان كنيد که چه مدلی شما را جذابتر نشان می دهد.- دو انتهاي روسري را روي هم قرار دهيد و بكشيد، اگر روسري شما پهن است، بايد روسري را طوري روي سرتان مرتب كنيد كه زياد به سمت پايين آويزان نباشد.- روسري را گره بزنيد.- در صورت لزوم روسري را مرتب كنيد تا به خوبي روي سرتان بخوابد، موهاي خود را مرتب كنيد و آنها را بپوشانيد يا لبه هاي مو را بيرون بگذاريد، سپس يك گره ديگر براي محكمتر شدن روسري بزنيد.- در نهايت با اضافه هاي روسري روي گره ها را بپوشانيد و دو انتهاي آن را روی گره ها قرار دهيد.

پوشيدن روسري به عنوان تاپ و شال- روسري را روي قسمت جلوی سينه خود بگذاريد.- آن را مرتب كنيد به طوري كه احساس كنيد که جلوی سينه شما را به خوبي پوشانده است.- دو انتهاي روسري را پشت سرتان بكشيد و گره بزنيد.

پوشيدن روسري به عنوان وسیله تزئینی و ایجاد برجستگی و جذابیت- در یک مجلس زنانه که لباس ركابي مناسب پوشیده اید می توانید از روسری خود بهتر استفاده کنید- روسري را به صورت متقارن در قسمت پشت سرتان قرار بدهید و يك سر آن را در دست بگيريد.- سمت راست روسري را به سمت جلوي بدنتان بكشيد و روي شانه چپتان قرار دهيد و بدون اينكه آن را گره بزنید، دنباله ان را روي سينه خود مرتب كنيد.- حال سمت راست روسري را كه روي سينه شما قرار گرفته است، داخل تاپ يا لباستان بگذارید.- جلوي روسري را به حالتي كه دوست داريد مرتب كنيد و سمت چپ روسري را داخل بند تاپ يا لباس زیرتان قرار دهيد.
شما می توانید با داشتن حجاب و روسری های زیبا و شیک طبق روز حتی در مهمانی های شب زیبا جلوه کنید…

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم آبان 1389ساعت 14:59  توسط نگين  |